Slovník idiomů vznikl v rámci prokrastinace během zkouškového období v lednu 2018. Nesnaží se být vyčerpávajícím zdrojem všech idiomů, které v angličtině existují – začíná s téměř 300 hesly, které se mi podařilo nashromáždit za dva roky, co na Twitteru sdílím (nejen) anglické idiomy pod hashtagem #AngloTip. Postupně ale plánuji přidávat další a budu moc rád, když mi s tím pomůžete.

Co jsou to idiomy?

Na Wikipedii se můžete dočíst, že idiom je ustálený víceslovný výraz či frazém, jehož význam nelze odvodit z běžných významů slov, z nichž se skládá. Jednoduše řečeno je to slovo nebo skupina slov, které nebudou dávat smysl, když je doslovně přeložíte třeba do češtiny. Vezměte si takové it’s raining cats and dogs. Doslova byste to mohli přeložit jako prší kočky a psi, což by vám ale asi moc neřeklo. Díky Slovníku idiomů můžete zjistit, že to odpovídá českému padají trakaře, tedy že venku hodně prší.

O autorovi

Jmenuji se Tomáš Herlík a jsem překladatel a učitel angličtiny na volné noze. Bydlím v Brně. Pokud vám přijdu stravitelnější v menších dávkách, můžete mě sledovat na Twitteru. Jsem taky na Goodreads.

Jestli hledáte překladatele z angličtiny nebo angličtináře, podívejte se na můj web.

Chcete mi napsat? Najdete mě na hi@tomherlik.eu.

Některé idiomy byly se svolením autora přejaty z webu USA.QeX.cz